Bentonville High School

1801 SE J Street Click for Map
Bentonville, AR 72712
http://bhs.bentonvillek12.org/

Bentonville High School Picture

School Information
Principal: Jack Loyd
Web site: http://bhs.bentonvillek12.org/
Phone: (479) 254-5100
Building Fax: (479) 271-1184
Total Enrollment: 3489 students
Calendar Type: Traditional Calendar
Testing Calendar: District Testing Calendar
School Profile: Bentonville High School Profile
School Level: HS
School Schedule
Start Time: 8:55 a.m.
End Time: 3:55 p.m.
Parental Involvement Information:
Bentonville High School Student Handbook High School Handbook
  *** Please read the handbook, print the last page, sign and return at registration ***
Bentonville High School Parental Involvement Plan Parental Involvement Plan
District Media Release Form Privacy Guidelines and Media Release Form
Enrollment Information Page Enrollment Information
Health Services Information Health Services Information and Forms
Nutritional Services Information Page Parent Letter and Free and Reduced Lunch Application
Volunteer Form Parent Volunteer Form
School Administration
Jack Loyd FLC Assistant Principal for Student Services  
Greg Puckett Assistant Principal Gr 9-12  
Rose Spaulding-Sexton High School Asst. Prin  
Tanya Vaughn Assistant Principal  
Julia Woods Assistant Principal Gr 9-12  
Office Staff
Parra Byron Counselor  
Shonda Chamberlain SCRUBS Counselor  
Amy Dewar Counselor  
Cindy Evins Counselor  
Emily Farley VPAC Counselor  
Jodie Fields IMPACT Counselor  
George Radell STEAM Counselor  
Kimberly Smith Counselor - High  
Maolina Yang Special Education Counselor  
Randy Clark Campus/School Sec. Office  
Anna Marie Engler Office Assistant - Registrar  
Brenda Galloway Office Assistant - Administrative Assistant  
Lilia Garcia Receptionist  
Jerri Gillespie Receptionist  
Maria Goostree Office Assistant - Counseling & Student Services  
Debi Hartwig SCRUBS/VPAC/Gateway Asst for Stu Srvs/Attendance  
Melanie Hill Office Assistant - Administrative Assistant  
Melanie Holmquist Office Assistant - Administrative Assistant  
Patrick Howard Campus/School Sec. Office  
Jessica Kirmer Bookkeeper- South  
Lynn Manning Office Assistant - Registrar  
Edith Morris Office Assistant - Special Ed  
Kayla Solorz Office Assistant - Registrar  
Melanie Taylor FLC Office Assistant for Academic Services  
Laurie Watts Principals Secretary  
School Faculty
Jennifer Power Advisor Coordinator
Stephen Oldham Agriculture
Teddi Wood Agriculture / Facs
Jessica Imel ALE Career Technical
Kathleen Deakins ALE English
Sarah Fischer ALE English
David Castronova ALE Science
Erin Price-Loncarevic ALE Teacher English
Sarah Bartmier Art
Caroline Beyer Art
Shane Beyer Art
Joe Blair Art VPAC
Mikalah Booher Art
Michael Carlson Art
Kimberly Davenport Art VPAC
Mary Grace Jostad Art
Holly Knott Art FLC
Stacy McKean Art VPAC
Carson Rankin Art VPAC
Christopher Wray Art
Jason McMahan Assistant Athletic Director / Boys Basketball Coach STEAM
Tanya Vaughn Assistant Principal
Greg Puckett Assistant Principal Gr 9-12
Julia Woods Assistant Principal Gr 9-12
Timothy Hendrix Band Asst High
Nicholas Fernandez Band - Secondary - Percussion Specialist Preferred VPAC
Scott Tomlinson Band Director VPAC
Gini Cocanower Business
Starlinda Sanders Business
Michelle Schaffner Business
Carrie Snell Business
Ronnie Waid Business
Maud King Business: Finance & Bus Law
Ann Pearce CAD
Kelli Moore Career Ed.5/Health .5 Volleyball Asst Coach
Cindy Eaton Careers
Qian Zhang Chinese
John Mackey Computer Applications / Keyboarding / Head Basketball Boys 9th Grade Coach
Chris Olson Computer Science
Parra Byron Counselor
Shonda Chamberlain Counselor SCRUBS
Amy Dewar Counselor
Cindy Evins Counselor
Emily Farley Counselor
Jodie Fields Counselor
George Radell Counselor STEAM
Maolina Yang Counselor IMPACT
Kimberly Smith Counselor - High
David Pollard Credit Recovery / Football Assistant HS Coach STEAM
Danny Doyle CTE
Ace Horton CTE - Yearbook/Journalism VPAC
Rebecca Hudman CTE Business
Kelly Parker CTE Project Lead the Way .5/ Science .5 STEAM
Lisa Baker Dean of Students
Ryan Gorman Dean of Students
Dj Jones Dean of Students
Benjamin Lewis Dean of Students
Sarah Miser Dean of Students
Brett Bell Digital Electronics .5/ Science .5
Chris Weeks Drafting and Design
Matthew Peoples Drama
Justin Scheuer Drama / Oral Communications VPAC
Sandra Sandoval Engineering
Tye Killingsworth Engineering- Digital Elec/ Biotech Engineering
Sarah Benish English IMPACT
Sandy Boyd English
Jordin Brown English
Natalie Campbell English
Natalie Cole English
Jessica Coomer English
Jason Crouch English
Amy Davis English
Kelly Davis English
Norman Doege English
Brandon Flammang English
Troy Gittings English
Christy Gore English
Julie Griggs English
Kathryn Hill English
Heather Hooks English
Zachary Jostad English
Elizabeth Knapp English
Shannon Little English
Ben Manatt English
Candace Metzger English
Nichole Paquet Smith English
Lora Pate English
Brooke Patrick English FLC
Brittany Perkins English
Brooke Pierson English
Trish Sitton English
Matthew Skrocki English
Christine Stewart English
Ryan Stripling English
Brittany Timpe English
Joshua Vest English
Alison Vowell English
Bobbie Warren English
Graci Johnson English - Forensics / Oral Communications
Brandi Bennett English - Oral Communications
Timothy Treese English - Oral Communications
Benjamin Ring English - Soccer Boys Assistant Coach VPAC
Crystal Ford English .5
Kimberly Burgess ESL Designee
Margaret Parlin Examiner 3
Seanne Farrar Fam Cons Science
Kelsey Lundberg Fam Cons Science
Elizabeth Skinner Fam Cons Science
Meredith Sturgis Family & Consumer Science
Audra Weeks Family & Consumer Science
Kimberly Carnahan Family Consumer Science FLC
Brenda Lumpkin Family Consumer Science SCRUBS
Anna Reynolds Family Consumer Science
Kristina Henry Family Consumer Science / Head HS Girls Soccer
Celine Simpson Foreign Language - French
Kim Walker Foreign Language - French
Misty Dail Foreign Language - Spanish
Kimberly Rowan Foreign Language - Spanish
Amy Stufflebeam Foreign Language - Spanish
Christopher Marston Foreign Language - Spanish - French
Angelica Grimes Foreign Language - Spanish AP IMPACT
Andrea Speer Forensics .5
Jody Grant Head Varsity Football Coach
Toma Whorton Health
Michael Power Health - Track Boys Head HS - XC Track Boys Assistant Coach HS
Brandon Lynch Health/Softball Assistant
Rose Spaulding-Sexton High School Asst. Prin
David Chapman IB Coordinator .5/ Soc St .5 VPAC
Sarah Dewitt Instructional Spec Sec - SocST .5/ .5 Soc St IMPACT
David Hudson Intramural Coordinator
Mary Thicksten Library Media Specialist STEAM
Traci Holland Library Media Specialist-E Library / Web Coordinator IMPACT
Stuart Brune Life Science
Wanda Brown Math
Katherine Chapman Math
Robyn Chappell Math
Sandy Cremente Math
Julianne Donathan Math
Diana Duncan Math FLC
Warren Gaydusek Math
Heather Gross Math
Susan Groves Math VPAC
Marion Harris Math
Shelly Harris Math
John Hart Math
Laura Hartley Math
Beth Jones Math IMPACT
Janet Kirk Math STEAM
Brian McKean Math STEAM
Rebecca Mills Math
Joseph Newhall Math
Jennifer Paulk Math
Paula Plum Math
Stephanie Reese Math VPAC
Jessica Reznicek Math
Rick Robertson Math FLC
Lisa Senkevech Math STEAM
Ken Willis Math
Joseph Wilson Math SCRUBS
Bryant Wingood Math
Sarah Gipson Math Gr 9-12
Deborah Schooley Math - ALE
Charlotte Champagne Math - Algebra SCRUBS
Randall Richardson Math - Algebra / Basketball Girls Assistant HS Coach
Amber Allison Math - Algebra / Geometry
Beth Mims Math - Algebra/Finite SCRUBS
Jared Cecil Math / Assistant 9th Football Black FLC
Raymond Mayer Math / Basketball Boys Assistant HS Coach IMPACT
Kyle Smith Math / Bowling STEAM
Kevin York Math / Football Assistant Coach HS SCRUBS
Jeremy Woody Math / HS Asst Baseball IMPACT
Kimmery Kobe Math/ ESL Math FLC
Jenny Fox Medical Professions
Anna McCain Medical Professions SCRUBS
Ana Mizelle Medical Professions SCRUBS
Agnes Moll Medical Professions SCRUBS
Albert Ortiz Music - Band
Kayla Abernathy Music - Choir
James Griggs Music - Choir
Terry Hicks Music - Choir
Jesse Collett Music - Orchestra VPAC
Brandon Box-Higdem Oral Comm
Andrea Speer Oral Comm .5
Justin Knapp Oral Communications
Thomas Halbmaier PE / Assistant Athletic Director / Basketball Head Coach Girls HS STEAM
Rod Washington PE / Assistant Football Coach HS
Brandon Cole PE / Assistant High School Boys Basketball Coach FLC
Tony Cherico PE / Assistant HS Football IMPACT
Holly Treat PE / Basketball Girls Head Coach 9th Grade
Tracy Kaufman PE / Cheer / Dance FLC
William Abbott PE / Head HS Baseball SCRUBS
Michelle Smith PE / Head HS Volleyball FLC
Kent Early PE / Health / Coach Softball Head HS Coach / Golf Boys Head HS Coach VPAC
Jason Swim Phys Science .75/ Gateway Bike Shop .25 SCRUBS
Raquel Palmer Phys/Life Science ESL
James Harris Physical Education
Bryan Pratt Physical Education
Cayse Chitty Physical Science
Alice Haney Post Secondary Advisor IMPACT
Robert Jones Pre GED / ALE / Football Assistant Coach HS
Jack Loyd Principal
Derek Miller Psychology SCRUBS
Phelecia Maynard School Psychology Examiner
Stacy Golden School Psychology Specialist
Dakota Baggett Science
Jenna Gill Science
Amy Groves Science
Theresa Hines Science
Holly Howard Science
Stephanie Ordaz Science IMPACT
Heather Phillips Science
Jacob Smith Science
James Straight Science
Amanda Teece Science
Carmen Tharp Science
Marsha Tyer Science
Robert Stadel Science - Anatomy/ Physiology/ Basketball Boys Assistant Coach HS
Heidi Scott Science - Biology
Tara Pfeil Science - Biology / Volleyball Head Coach 9th Grade
Todd Brown Science - Biology/Chemstry
Steven Kitchens Science - Chemistry IMPACT
Randall Ramaker Science - Chemistry / Track Head Coach Girls HS / XC Head Coach Girl-Boys HS SCRUBS
Tom Hollingsworth Science - Life
Leah Ingle Science - Life/Earth
Katie Maciag Science - Life/Earth
Katie Palmer Science - Life/Earth
Karla Cook Science - Life/Earth .5
Callie Sanchez Science - Physical
Clint Holderby Science - Physical/Biology
Danika Martin Science - Physical/Earth
Kyla Morris Science - Physical/Earth
Sarah Pence Science - Physical/Earth
Susan Brock Science - Physical/Physics IMPACT
Keith Paxton Science - Physics STEAM
William Abbott Science .5/Coach .5 SCRUBS
Tiffany Daniels Science / ESL FLC
Jennifer Furstenberg Science Physical FLC
Susie Davis Science-Physicale/Pre-AP Chemistry FLC
Michael Baker Social Studies
Shannon Banks Social Studies
Sheena Calvert Social Studies FLC
Lesley Carnes Social Studies
Casey Dick Social Studies
Kale Eaton Social Studies
Richard Gobble Social Studies STEAM
Melanie Golleher Social Studies
Stacy Harris Social Studies VPAC
Jacob Hatfield Social Studies
Michael Hunter Social Studies
Michelle Land Social Studies
John McElroy Social Studies IMPACT
Andrew McNeece Social Studies
Nolan Moyer Social Studies
Renae Nelson Social Studies
Andrea Newell Social Studies
Emily Nuss Social Studies STEAM
Sarah Preston Social Studies
Lyndsey Randall Social Studies IMPACT
James Rappe Social Studies
Rickey Richards Social Studies VPAC
Jessamyn Rongey Social Studies
Shawna Shields Social Studies
Kim Sullivan Social Studies IMPACT
Corey Thomas Social Studies
Aaron Williams Social Studies SCRUBS
Melanie Woody Social Studies
Donald Payne Social Studies - Economics / US History VPAC
Nicholas Nersesian Social Studies - World History / Health SCRUBS
Michael Eaves Social Studies / Basketball Head Girls 9th Grade Coach
Chris Hutchens Social Studies / Football Head Coach 9th Grade
Rob Barnes Social Studies / Head 9th Volleyball Gold / Head 9th Track Boys BHS FLC
Michael Devaney Social Studies / Head HS Soccer Boys IMPACT
Jaclyn Evans Social Studies / XC / Track
Todd Boddie Social Studies / XC Head Coach 9th / Track Assistant Coach Boys
Lance Downing Social Studies/Baseball Asst
Aaron Wise Social Studies/Wrestling Coach
Carolina Adkins Spanish
Marsha Chambliss Spanish
Windsor Dutton Spanish
John Marshall Spanish
Shayla Montelongo Spanish
Erin Patrick Spanish
Jenny Rogers Spanish
Sherrin Tucker Special Ed - Math
William Desler Special Ed - Adaptive PE / Wrestling
Marc Coombs Special Ed - Autism
Megan Neal Special Ed - Autism
Rachel Baker Special Ed - Behavior
Debra Grisso Special Ed - Behavior IMPACT
Julia Howell Special Ed - Behavior
Vickie Hartwell Special Ed - Business Math
Vicky Haygood Special Ed - English
Elizabeth Cusack Special Ed - English / Read 180 STEAM
Michele Graham-Birge Special Ed - English / Read 180 SCRUBS
Patricia Hawkinson Special Ed - Literacy
Gloria Schwab Special Ed - Read 180 SCRUBS
Michel Jones Special Ed - Resource / Algebra I FLC
Sheila Patterson Special Ed - Resource / English / Read 180 STEAM
Bevin Lockeby Special Ed - Resource / Math
Stacy Price Special Ed - Resource / Math IMPACT
William Thomas Special Ed - Resource / Science / Biology / Health
Holly Ross Special Ed - Resource: History
Gail Hayes Special Ed - Resource: Science
Kendra Skaggs Special Ed - Self Contained
Lynn Shonhart Special Ed - Self Contained / Physical Science
Patricia Douglas SpEd - Res English
Lindsay Maize SpEd - Res Social Studies
Andrea Milam SpEd - Res Social Studies
Brian Dutton SpEd - Resource Math
Lori Bibb SpEd - Self-Contained
Shari Reed SpEd - Self-Contained
Kimberly Powers SpEd - SSP
Janice Roberts SpEd - Workforce/Career
Martin Salas SpEd Health .5/Health .5
Stacey Simmons SpEd SSp IMPACT
Penny Graves SpEd Transition Coordinator IMPACT
Jennifer Coaten SpEd-Math
Amanda Bene Speech Language Pathologi
Kembra Mathis Sports Medicine
Rick Ternes Sports Medicine
Joseph Dungan Tv Broadcast
Scott Fusselman Tv Broadcast/Comp Appl/Coach FLC
Classified Staff:
Jessica Kirmer Bookkeeper - (South)  
Mike Kalagias Campus Security  
Randy Clark Campus/School Sec. Office  
Patrick Howard Campus/School Sec. Office  
John Mark Russell Computer Applications  
Carmina Diaz Custodian  
Twila Butler Family Specialist  
Tricia Meier Family Specialist  
Jessie McPherson-Fosdick Instr Assistant - SpEd SC  
Elvia Demaree Instruct Aide - ESL Instruction Support  
James Fancher Instructional Aide - Behavior  
Connie Burns Instructional Aide - Library  
Rugenia Bennett Instructional Aide - Special Ed  
Chris Davidson Instructional Aide - Special Ed SSP  
Tracy Crawford Instructional Aide - SpEd Autism  
Renae Robinson Instructional Aide - SpEd Behavior  
Hoa Bury Instructional Aide - SpEd Job Coach  
David McMillan Instructional Aide - SpEd One on One  
Christie Moore Instructional Aide - SpEd One on One  
Bobbi Heidelberg Instructional Aide - SpEd Self Contained  
Shannon Pitts Instructional Aide - SpEd Self Contained  
Annette Burkes Instructional Aide - SpEd SSP  
Debra Clowers Instructional Aide - SpEd SSP  
Graciela Dealcon Instructional Aide - SpEd SSP  
Hannah Darby Instructional Assistant - SpEd  
Laurel Darby Nurse  
Sharon Mitchell Nurse  
Carol Wilson Nurse  
Carol Styron Nurse - Rn - Reg Nurse  
Carrie Verville Nurse-Rn  
Brenda Galloway Office Assistant - Administrative Assistant  
Lilia Garcia Office Assistant - Administrative Assistant  
Debi Hartwig Office Assistant - Administrative Assistant  
Melanie Hill Office Assistant - Administrative Assistant  
Melanie Holmquist Office Assistant - Administrative Assistant  
Melanie Taylor Office Assistant - Administrative Assistant  
Maria Goostree Office Assistant - Gateway Registrar  
Jerri Gillespie Office Assistant - Receptionist  
Anna Marie Engler Office Assistant - Registrar  
Lynn Manning Office Assistant - Registrar  
Kayla Solorz Office Assistant - Registrar  
Edith Morris Office Assistant - Special Ed  
Bill Wendel Other Aide/Para Profess  
Marcus Danenhauer Paaraprofessional-Instruc  
Christopher Ford Paaraprofessional-Instruc  
Hunter Smith Paaraprofessional-Instruc  
Jazmin Taylor Paaraprofessional-Instruc  
Miriam Trammell Paaraprofessional-Instruc  
James Harris Paraprofessional-Sp Ed  
Gina Holderby Paraprofessional-Sp Ed  
Nathaniel Klym Paraprofessional-Sp Ed  
Ashley Vinson Paraprofessional-Sp Ed  
Victoria White Paraprofessional-Sp Ed  
Lindsey Wood Paraprofessional-Sp Ed  
Laurie Watts Principal Secretary  
Sandy Baumhover Secretary/Admin. Asst.  
Jennifer Hipp Secretary/Admin. Asst.  
Toby Wildeman Secretary/Admin. Asst.  
Wendy Broughton Student Advocate  
Alyssa Barajas Substitute  
Cindy Griffith Tech Bldg Support Staff  
Kyle Fowler Technical Director